Download Rewia wojskowa w Biedrusku przed Karolem II 1937 video

Download Rewia wojskowa w Biedrusku przed Karolem II 1937 video on savevid.com

Download Rewia wojskowa w Biedrusku przed Karolem II 1937 streaming video in flv, mp4, avi formats direct easily on Savevid.com.

 

Rewia wojskowa w Biedrusku przed Karolem II 1937

  • Share:
                    
  • Provider: YouTube Link: http://www.youtube.com/watch?v=RYjrscSk0AE
  • Rate: Please rate this video Views: 1 Downloads: 1
  • Description: Film PATowski, nakręcony w Biedrusku, podczas wizyty króla Rumunii Karola II wraz z księciem Michałem (był już na filmie z harcerzami) na przełomie czerwca - lipca 1937 r. Co ciekawe król Karol II ubrany jest w mundur pułkownika WP. 00:21 - widzimy obu gości. Po prawej król, w polskim hełmie wz.31, po lewej książe. Obok nich, na lewo Marszałek Rydz-Śmigły. Defiluje piechota, kawaleria, a w 01:08 jadą czołgi Vickers E dw. Film jest mocno ocenzurowany, gdyż podczas tej wizyty WP pochwaliło się wieloma nowymi pojazdami, jak TKD, TKS-D, pojzdami łączności. Niestety nie znalazły się na oficjalnym filmie.

    Warto wspomnieć, że wizyta miała także cel gospodarczy. Pokazywano królowi polskie pojazdy i inny sprzęt, tak aby zachęcić do zakupów. Rumunia bowiem wybierała polski sprzęt tylko gdy jakościowo nie miał sobie równych (maski pgaz, samoloty, zapalniki do granatów). W przypadku gdy sprzęt był równy jakościowo, oddawała pierwszeństwo obcym. Ponieważ jednak Wielki Kryzys odcisnął istotne piętno na finansach Rumunii, po roku 1934 zakupy sprzętu dramatycznie spadły. Wizyta Karola II mimo wszystko nie zmieniła trendu zakupowego. W roku 1937 podpisano jednak kontrakt na budowę fabryki zapalników do granatów. Kolejne duże, ale już niezrealizowane zamówienie nadeszło w 1939 roku i dotyczyło zakupu 252 armat wz.37 z przodkami i amunicją. Poza tym nie udało się wizyty wyzyskać.
  • Tags: história, , , , , , , , , , biedrusko, rumunii
  • Category: Flag video Educational